Úvodná stránka » Nápoveda »  Vysvetlenie pojmov
Zájazdy.sk - dovolenka cez internet ľahko a rýchlo
www.zajazdy.sk - Váš pohodlný nákup dovolenky
Zájazdy.sk - dovolenka cez internet ľahko a rýchlo
Kontakt: Zájazdy.sk, spol. s r.o., telefón zadarmo: 0800/123 411, e-mail: zajazdy@zajazdy.sk

Princíp serveru Zájazdy.cz

Do spoločnej databázy sú prevedené zájazdy mnohých CK z mnohých ich katalógov. Aby mohol byť formát zájazdu vždy rovnaký sú používané len niektoré informacie o zájazde. Teraz si ich predstavíme:

 

Možné parametre

Krajiny
Parameter krajiny (štátu) je samozrejme jeden z najdôležitejších parametrov u zájazdu. Všeobecne u zájazdu môže byť krajín viacej (najmä u poznávacích). Zájazd je nájdený vždy, keď obsahuje vami zadanú krajinu. O krajinách máme na serveri niektoré základné informácie, ktoré získáte po kliknutí na zástavu danej krajiny. Sú to informácie o vízových povinnostiach a počasí. Vyhľadávať ide v krajinách vo vašich verziach hľadaní. Katalógy sú priamo rozdelené podľa krajín. V režime krok za krokom ide vyhľadávať vo viacerých krajinách naraz.

Destinácie
Parameter destinácie vám umožní bližšie určenie miesta pobytu vo vašich krajinách. Nazývame tak určitú oblasť tejto krajiny (napr. Mallorca v Španielsku). Naše destinácie sú v databáze zadané úmyselne nepresne, resp. kopírujeme zadanie dané CK. Môže se vám niekedy zdať, že sú destinácie nelogické, že jedna obsahuje druhú alebo sa prekrývajú. Je to skutočne tak. Radšej sme podržali vždy verzie dané CK. Zrejme majú dôvod CK používať svoje riešenie a niektorým užívateľom tak umožníme ľahké nájdenie zájazdu, pretože iný názov pre oblasť nepoznajú. Destinácie môžete zadávať len vtedy, keď máte vybrané krajiny. Poznávacie zájazdy nemajú destinácie zadané, pretože prechádzate spravidla celou krajinou. Vyhľadávať pomocou destinácie ide len v pobytových zájazdoch v katalógu, kde sú destinácie priamo uvedené alebo v režime krok za krokom, kde ide vyhľadávať vo viacerých destináciach naraz.

Miesto
Je presnejšie určené miesto pobytu, teda mesta, letoviska, skiareálu ap. Teda napr. pre destináciu Gran Canaria to je Playa del Cura alebo Sonnenland ap. Vyhľadávať ide v miestach v režime krok za krokom pomocou klúčového slova.

Názov hotela, ubytovacieho objektu
Názov je presne prebraný z katalógu danej CK a teda sa môže pomerne často stať, že hotel je na serveri i viackrát a niekedy i s trocha odlišným názvom napr. Hotel Sindibad alebo Hotel Sindibad Beach. Tieto názvy u CK presne dodržujeme, pretože sú nutné pre správne zadanie na cestovnú zmluvu. Pokiaľ teda nájdete rovnaký hotel s iným názvom alebo popisom, tak sa jedná o ponuku toho istého hotelu od iných CK. Názov hotela môžete hľadať v režimu krok za krokom pomocou kľúčového slova.

Popis hotela
Popis je presne prevzaný z katalógu CK a je z neho prípadne odstránený názov CK, pokiaľ ho text obsahuje. Súčásťou popisu sú najmä popisy ubytovania, vybavenie izieb, možnosti obsadenia, možnosti stravy a ďaĺších služieb. Vyhľadávanie v popise hotelu je možné v režimu krok za krokom pomocou kľučového slova.

Verzia ubytovania
V hoteloch alebo v apartmánových domoch je spravidla viac možností ubytovania. Môžu to byť izby s balkónom, bez balkónu, s výhľadom na more, štúdia, apartmány. Aby ste si mohli objednať správnu verziu ubytovania, tak sú všetky možné verzie ubytovania uvedené oddelene. Vyhľadávanie vo verziach nie je možné, len pomocou Typ ubytovania.

Počet osôb pro verziu ubytovanie
Tento parameter má len informačný charakter, aby ste nemuseli vždy prečítať celý popis hotela a verzie ubytovania a mohli prehľadne hneď zistiť, či sa pre vás počet osôb v danej jednotke hodí. Sú zadané tri čísla - počet osôb celkom, počet dospelých a počet detí so zľavou. Pomocou týchto troch čísiel môžete rýchlo odvodiť, či sa vojdete do jednej izby s celou rodinou alebo či budú nutné izby dve alebo viac. Tu je treba upozorniť, že väčšinou dve dvojposteľové izby sú lacnejšie ako napr. rodinné izby pre dvoch dospelých a dve deti a teda nie je podstatné, koľko je možných v izbe osôb, ale aká je celková cena daného zájazdu. Taktiež je potrebné pripomenúť, že až na výnimky platí, že 3.dospelá osoba = 2 deti. Teda len výnimočne je možné v hotelovej izbe ubytovať 3 dospelých a jedno dieťa. spravidla je možné len 3 dospelé osoby bez detí alebo 2 osoby s 2 deťmi.

Zľava pre deti podľa rokov
Pokiaľ sú možné v danom hoteli zľavy pre deti, tak máme uvedené až dve hranice pre roky dieťata, pre ktoré je zľava možná. Všeobecne platí, že rozhodujúcim dňom pre uplatnenie zľavy je deň nástupu na zájazd a teda dosiahnutie veku v priebehu zájazdu už zľavu nemení. Tu je potrebné dodať, že nie vždy sú uvedené všetky podmienky pre malé deti do 2 rokov. Niektoré CK vyžadujú zvláštne poistenie, iné špeciálny poplatok a nie vždy sa nám tieto informacie podaria z katalógu získať. Tiež je potrebné si uvedomiť, že sľava vačšinou platí len pre deti ubytované v jednej izbe s 2 dospelými.

Obsah ceny
Je položka, ktorá upresňuje, ktoré služby sú súčasťou objednávky zájazdu a ktoré sa musia prípadne doplácať na mieste, či je k dispozícii sprievodca, aká doprava a strava je v cene a ďalšie cenové podmienky zájazdu.

Pes (drobné zvieratá)
Tento parameter všeobecne udáva, či je možné ubytovať i drobné zvieratá v danom hoteli. Či je treba upozorniť, že se jedná o ubytovanie spravidla za príplatok na mieste a je možné takmer výhradne vlastnou dopravou. V autobuse nie je možná preprava zvierat spravidla vôbec a v lietadle značne komplikovane v klietke v batožinovom priestore. Preto nedoporučujeme organizovať váš zájazd s vašim psom inak než vlastnou dopravou.

Klasifikácia (hviezdičky) hotela
Sú presne prevzaté z katalógov danej CK, keď sú uvedené. Môžu sa teda u rovnakého hotela od inej CK líšiť počtom alebo niekedy nemusia byť uvedené vôbec. Toto hodnotenie je len orientačné a často závisí i na krajine, resp. destinácií, v ktorej sa hotel nachádza. Hotel **** v Grécku bude mať asi trocha menšie izby než hotel **** v Egypte ap.

Doprava
Parameter doprava je zase veľmi dôležitý parameter, ktorý vám pomože obmedziť výber zájazdu. Tu uvedieme, že letecká doprava je zásadne rozdelená na odletové letiká a teda zájazd s odletom z Brna je iným zájazdom než s odletom z Prahy. Je potreba, aby ste si vybrali zájazd skutočne vami požadovaného letiska. Doprava na zájazd može byť vlastná, autobusom, letecky, vlakom, loďou a kombinovaná. Kombinovanou dopravou rozumieme napr. letecky tam a späť autobusom a loďou (častý prípad u Gréckych ostrovov). Vyhľadávať v doprave ide v režimu krok za krokom.

Nástupné miesto
Može byť pre niektorého zákazníka doležitým parametrom. Nástupné miesta sú zadávané ako trasy autobusov alebo ako zoznam nástupných miest. Nástupným miestom sa rozumie i pokiaĺ je mesto na zvozovej trase autobusu k lietadlu. Pokiaľ sa chcete nechať odviezť na zájazd z vášho bydliska alebo najbližšieho väčšieho mesta, tak možete použiť tento parameter. Vyhľadávanie je možné v režime krok za krokom.

Dátum odjazdu
Pre niekoho može byť tento parameter menej dôležitý, pre niekoho veľmi doležitý. Možno bude vhodné vysvetliť, že autobusy až na výnimky jazdia vždy v piatok a v nedeľu sa vracajú, lietadlo može letieť ktorýkoľvek deň v týždni. Teda autobusom sú zájazdy na týždeň štvrtok - štvrtok takmer vylúčené a u lietadla celkem bežné. Najmä u leteckých zájazdov musíme upozorniť na dva základné problémy - deň má 24 hodín a teda odlet napr. 15.6. môže byť aj o 01:00 alebo o 23:50 a je to stále 15.6. a charterové lety, ktorými je doprava na zájazdy realizovaná nie sú na predných miestach pre odbavovanie a ľahko dochádza k oneskoreniu alebo ku zmenám v odletoch aj 24 hodín pred termínom. Je to záležitosť leteckých spoločností a naprosto preplneného európskeho vzdušného priestoru a nemôžu toto ovplyvniť ani CK. Je teda potreba počítať s týmito posunmi ako pri odlete, tak pri návrate. Vyhľadávať v dátume odjazdu je možné orientačne v úvodnom formulári (na mesiace) alebo presne v režime krok za krokom.

Typ zájazdu
Typy zájazdu rozlišujeme tri - pobytový, poznávací a kombinovaný.

Dľžka zájazdu
týmto sa rozumie celková dľžka zájazdu vrátane dopravy, pokiaľ ju organizuje CK. Teda dľžka daného zájazdu autobusom na týždeň (7 nocí) do Chorvátska je 10 dní (odjazd v piatok a návrat v nedeľu). Dĺžka toho istého zájazdu vlastnou dopravou je 8 dní (nástup v sobotu a odjazd v sobotu). Vlastná doprava se teda do dĺžky zájazdu nezapočítavá. Vyhľadávanie podľa dĺžky zájazdu nie je možné a používame riešenie pozri nižšie.

Počet dní pobytu
týmto sa rozumie skutočne strávený počet dní na mieste (pozor nie v ubytovaní). Napr. zájazdy autobusom sú vždy koncipované tak, že do miesta prídete v nástupný deň dopoludnia, ale ubytovanie je spravidla možné až od 14 - 16 hodiny. Nič vám však nebráni v danom mieste čakať na ubytovanie v plavkách na pláži. S touto variantou radšej počítajte a nechajte si opaľovací krém a plavky radšej po ruke. Naopak v deň odjazdu autobus musí odísť až navečer, pretože musí mať minimálne 8 hodín bezpečnostnú prestávku a tak odjazdový deň musíte ubytovanie ukončiť spravidla do 10. hodiny, ale autobus odíde až napr. o 18.00 hodine. To je ten deň naviac oproti daľšiemu určeniu. Vyhľadávanie podľa počtu dní pobytu vid. dĺžka pobytu - pre vyhľadávanie nižšie.

Počet nocí pobytu
týmto se rozumie skutočne strávený počet nocí v ubytovaní a pomocou tohoto parametra sú spravidla stanovované ceny všetkých služieb. Vyhľadávanie podľa počtu nocí pobytu nie je možné.

Príklady na dĺžku pobytu a počet nocí:
- zájazd v Česku vlastnou dopravou - dĺžka 8 dní, počet dní pobytu 7 alebo 8 podľa vášho príjazdu (radšej volíme kratšiu verziu do databázy), počet nocí 7 - v sobotu nástup a v sobotu odjazd
- zájazd do Chorvátska autobusom na 10 dní - počet dní pobytu 8 a počet nocí 7
- letecký zájazd do Thajska na 16 dní - počet dní pobytu 14 a počet nocí 14 - 2 dni sú strávené na ceste, i keď je to zájazd letecký.

Dĺžka pobytu - pre vyhĺadávanie
Pre vyhľadávanie dĺžky sme radšej zvolili intervaly počtu dní pobytu následovne:
- 5 a menej dní = kratší než týždeň
- 6 až 8 dní = týždeň
- 9 až 13 dní = viac než týždeň
- 14 až 15 dní = dva týždne
- 16 dní a viac = viac než 2 týždne. Je to hlavne z toho dôvodu, že napr. týždeň do Chorvátska autobusovou dopravou má dĺžku 10 dní a počet dní pobytu 8, ale všetci takýto pobyt chápeme ako týždenný a teda pri zadaní týždeň takýto pobyt skutočne nájdete.

Typ ubytovania
Rozlišujeme základné druhy ubytovania - hotelová izba, apartmán, kemp, chata. Pretože takéto delenie nejde vždy dodržať úplne presne, môže sa zdáť niektoré zaradenie nepresné. Nejde to však urobiť lepšie, aby to nebolo príliš zložité a neprehladné. Všeobecne je izba v hoteli skutočne izba spravidla so stravou, prípadne s možnosťou jej zakúpenia, ale bez kuchynského vybavenia. Apartmán je spravidla apartmán alebo štúdio s kuchynským vybavením, ale nemusí byť podmienkou. Závisí tiež na charakteri celej ubytovacej kapacity. Do apartmánu patria tiež bungalovy, štúdiá ap. Kempom rozumieme ubytovanie v stane alebo v kempovej chatke, prípadne len miesto na stan ap. Vyhľadávanie je možné v režime krok za krokom.

Typ stravovnia
Zadanie stravy máme zadané v databáze veľmi presne a podrobne. Stravovanie rozlišujeme na stravu bufetovým spôsobom (švédske stoly) a servírovanou (kontinentálne). Systém pracuje tak, že je schopný vyhľadať zájazd pri zadaných podmienkach stravy veľmi presne. Ak idú u zájazdu dokúpiť raňajky a večera, ktorá nie je súčasťou ceny (teda základná verzia je vlastná strava), tak tento zájazd je vyhľadaný po zadaní stravy - vlastná, raňajky, večera a polopenzia. Pokiaľ je polpenzia plnou súčasťou zájazdu, je tento zájazd vyhľadaný výhradne pri zadaní polpenzie. Už nie je zobrazený pri zadaní raňajok alebo večere (len raňajky alebo len večere nie sú možné). Vyhľadávanie je možné v režime krok za krokom.

Cena od ...
Aby bolo možné porovnávať cenové ponuky pre jednotlivé verzie ubytovania, tak je do databázy tiež zadávaná vždy minimálna cena zájazdu, ktorú ide získať s využitím minimálneho množstva služieb pre dané ubytovanie. Aby bolo možné porovnať ceny i medzi hotelovou izbou (spravidla cena za osobu) a apartmánom (spravidla cena za celý apartmán) je cena za celý apartmán vydelená maximálnym počtom osôb, ktoré ho môžu obsadiť a tým sa získa najnižšia možná cena pre daný apartmán. Príklad - Apartmán pre 6 - 8 osôb - cena za týždeň 32000,- Sk. Minimálna cena za osobu je potom 4000,- Sk, pretože minimálna cena je spočítaná ako 32000/8 = cena/max. počet osôb = 4000,- Sk. Súčasťou minimálnej ceny nie sú povinné poplatky typu letiskové a pobytové taxy, vízum ap. Je to z toho dôvodu, že všetky ceny na trhu sa udávajú bez týchto poplatkov a tak by ceny na našom serveri vyzerali ako vyššie. Vyhľadávanie podľa ceny viď. ďalší odstavec.

Maximálna cena na osobu - pre vyhľadávanie Maximálnou cenou zájazdu rozumieme, koľko ste ako zákazník ochotný za zájazd zaplatiť. Databáza sa prehľadáva v prepočítaných cenách na osobu viď. výška ceny od .... Pomocou tohoto parametru si môžete obmedziť zájazdy na tie najlacnejšie. Vyhľadávanie je možné v úvodnom formulári alebo v režime krok za krokom. Tu musíme upozorniť, že náš systém vracia výsledky nie vždy úplne presne podľa stravy. Pokiaľ napr. zadáte, že požadujete zájazd s polpenziou za 10000,- Sk, tak nájdete aj zájazd, jeho cena je 9000,- Sk s vlastnou stravou a príplatok za polpenziu je 3000,-Sk ,pretože systém vami zadanú cenu porovnal s minimálnou cenou a vami zadanou stravou s možnými typmi u daného zájazdu. Výsledok nie je pre vás správny. Zatiaľ však nejde nájsť riešenie tohoto problému. Bolo by to veľmi zložité. Vyhľadávanie podľa ceny je možné v úvodnom formulári a v režime krok za krokom.

Kľúčové slovo
Kľúčové slovo znamená, že budete fulltextovo prehľadávať v názve miesta, v názve ubytovacej kapacity a v jeho popise. Môžete zadávať text napr. bazén, sauna, golf alebo názov hotelu, ktorý poznáte ap. Vyhľadávanie je možné v režime krok za krokom.

Last Moment
Daný termín odjazdu je označený ako LM. To znamená, že je spravidla výhodnejšia cena a jednak, že je väčšia šanca v danom termíne, že je zájazd ešte voľný alebo pre daný termín už na serveri žiadne iné zájazdy mimo LM nie sú. Vyhľadávanie je možné vo všetkých možnostiach - u vstupného formulára ako filter, u režimu krok za krokom tiež a v katalógoch je špeciálne zostavený katalóg pre LM.

Cenové položky
Sú presne zadané ceny pre jednotlivé položky pre každý termín zájazdu. Pri vyplňovaní položiek sa vám v cene celkom postupne spočítajú všetky položky až obdržíte konečnú cenu vašej objednávky.

ZADARMO - LAST MINUTE NA E-MAIL

Chcete byť informovaný
o nových ponukách Last Minute?
Pošlite nám svoj e-mail!

PRIHLÁSENIE DO ZÁKAZNÍCKEHO SYSTÉMU
E-mail:
Heslo:
Zabezpečené SSL

INFOLINKA, KONTAKTY

Volajte nám zadarmo aj z mobilu:
0800/123 410
Prevádzková doba:
po−št:8−20 hod.
pia:8−18 hod.
so:9−18 hod.
ne:13−21 hod.
E-mail:   zajazdy@zajazdy.sk
Monika Vojtková Monika Vojtková
S výberom zájazdu Vám rada pomôžem.
Klientská centrá:
Bratislava: 0800/123 420 Senica: 0800/123 410

Partneri serveru: Kurzy-online.sk
www.zajazdy.sk - Váš pohodlný nákup dovolenky
Kontakt: Zájazdy.sk, spol. s r.o., telefón zadarmo: 0800/123 411, e-mail: zajazdy@zajazdy.sk