Termín:
12. 7. – 24. 7. 2020
Počet dní:
13 (ne – pi)
Počet nocí:
12
Doprava:
letecky Praha
Strava:
kombinovaná
Pôvodná cena:
26 888  EUR
Cena za osobu:
Nezáväzná objednávka

Popis ubytovania a programu zájazdu

dobytie severnej točne na najsilnejšom ľadoborci sveta
prehliadka plavidla vrátane atómového reaktora
nádherné scenérie z vtáčej perspektívy počas letov helikoptérou nad ľadovou pokrývkou
možnosť zaplávať si na severnom póle

Program zájazdu:
1. deň PRAHA (VIEDEŇ) - MURMANSK
Odlet z Prahy (Viedne) do mesta Murmansk, transfer do hotela, ubytovanie. Nocľah.
2. deň MURMANSK - VYPLÁVANIE
Raňajky. Transfer do prístavu, nalodenie na atómový ľadoborec 50 Years of Victory, zoznámenie sa s loďou, vyplávanie na sever.
3. deň BARENTSOVO MORE
Plavba Barentsovým morom, odborné prednášky o arktickej prírode, pozorovanie veľrýb a vtáctva. Postupne sa začínajú objavovať prvé plávajúce kryhy až sa hladina oceána uzavrie ľadovým príkrovom a ľadoborec začne svoju plavbu k pólu zamrznutým oceánom.
4. - 6. deň PLAVBA NA SEVER
Plavba v kurze 0° a prebíjanie sa zamrznutým Severným ľadovým oceánom. Počas plavby sa konajú polárne prednášky. Organizované sú i prieskumné lety vrtuľníkom k obhliadke zamrznutého oceánu z vtáčej perspektívy, trhlín v ľade a morfológie ľadového poľa. Čas k pozorovaniu meniacej sa ľadovej štruktúry, polynií - trhlín v súvislom ľade s voľným morom. Na ľadových planinách sa môžu vyskytnúť tulene a ľadové medvede.
7. deň SEVERNÝ PÓL 90°00’00”
A je to tu! Magický vršok našej planéty, sen mnohých dobrodruhov a odvážlivcov, ktorí vo veľkej miere za svoju túžbu zaplatili životom. To bolo kedysi. Ešte pred iba sto rokmi neprebádané a úplne nedostupné miesto. Magické miesto, ktorého tajomná krása akoby pochádzala z iných svetov. Bod, okolo ktorého sa doslova otáča celý svet. Bod, kde v tichej nehybnosti stoja aj hviezdy a kde všetky cesty vedú na juh. Nie je veľa vyvolených, ktorí mali tú možnosť stáť na severnom zemepisnom póle. A my sa dnes priraďujeme k tej hŕstke šťastlivcov! Vystupujeme z ľadoborca na ľadovú pláň, na bode so súradnicami 90°00'00 '' je vztýčený polárny ukazovateľ a potom nasleduje fotografovanie a vychutnávanie si onoho okamihu. Sme tu! Na oslavu sa nám pripravuje pravé polárne barbecue, a hoci je to nezvyčajné, tak pokyn pred výstupom znie plavky so sebou. Najsevernejšie kúpalisko sveta sa nám práve otvára len pre ten dnešný deň, hoci je určené hlavne
pre otužilcov. Ale kto by neskúsil pár temp v chladnej priezračnej vode na vrchole planéty? A ako náš ľadoborec zamieri späť na juh, tak sa ešte dosýta nabažíme tohto miesta uprostred premenlivej ľadovej pláne. Zajtra a kedykoľvek v budúcnosti to už tu bude iné, vďaka oceánskemu driftu sa ľady v tomto zemepisnom bode neustále posúvajú, náš severný pól, ten náš dnešný pól, ktorý si odvážame v spomienkach, nám ale už zostane navždy tým, čím bol dnes. Životným zážitkom. Ale dobrodružstvo ešte nekončí, veď nás čakajú ešte tajomné polárne ostrovy!
8. - 10. deň ZEM FRANTIŠKA JOZEFA
Prichádzame k jednej z najopustenejších a najmenej dostupných oblastí našej planéty, tajomnej Zemi Františka Jozefa. Názov nám znie trochu povedome, vybaví sa staručký mocnár s bokombradami a viedenský valčík, Sacher torta a žemľa so salámou od Hawelky. Kdeže, žiadna viedenská uhladenosť, vetrom bičované skaliská, rozorvané vulkanické krajiny ostrovov, ďaleké obzory a divočina, ako má byť. Ostrovy nie sú, s výnimkou niekoľkých málo pohraničníkov a vedcov, nikým trvale obývané a do roku 1990 boli cudzincom spoza hranice Sovietskeho zväzu úplne neprístupné. Tu bol vskutku málokto. Zem Františka Jozefa nesie navyše veľmi výraznú českú stopu. Súostrovie bolo objavené v lete 1873 súkromnou rakúsko-uhorskou expedíciou. Jedným z dvoch veliteľovexpedície bol uznávaný polárnik Julius von Payer, rodák zo severočeského Šenova (dnes súčasť Teplíc). Nájdeme tu preto Payerov ostrov, Teplický záliv a ďalej tiež Stoličkov ostrov pomenovaný po geológovi, paleontológovi a prírodovedcovi svetového významu Ferdinandovi Stoličkovi, ktorý sa narodil pri Kroměříži. Žijú tu ľadové medvede, na štrkových plážach sa vyvaľujú tučné mrože a na skaliskách hniezdia desaťtisíce arktických vtákov. Vďaka stálemu polárnemu dňu máme dosť času na
výsadky na pevnú zem na gumových zodiakoch a na zoznámenie sa s arktickou faunou aj so skromnou flórou. Ohromia nás tiež kamenné gule na Champovom ostrove, o ktorých pôvode sa geológovia sporia a ktorých nevšedný vzhľad dáva dosť podnetov rozličným fantazijným úvahám.
11. - 12. deň BARENTSOVO MORE
Opúšťame Zem Františka Jozefa a plavíme sa opäť po Barentsovom mori. Ľadové kryhy pozvoľna miznú a tak máme čas leňošiť v pohodlí našej lodi. Veď ako sa hovorí, aj sama cesta je cieľom.
13. deň MURMANSK – PRAHA (VIEDEŇ)
Doplávame do Murmanska a lúčime sa s vysokou Arktídou. Bola to cesta do iného sveta. Po raňajkách mierime na letisko a vraciame sa domov, do Prahy (Viedne).

ATÓMOVÝ ĽADOBOREC 50 YEARS OF VICTORY:
Najvýkonnejší a najmodernejší svetový ľadoborec bol uvedený do prevádzky v roku 2007. Jedným z niekoľkých revolučných prvkov je trup v tvare lyžice. Táto loď tiež drží svetový rekord v rýchlosti plavby na severný pól - 4 dni, hoci naša expedícia sa takto ponáhľať nebude. Pohon je zaistený 2 turbínami o sile 75 000 konských síl, ktoré poháňajú atómové reaktory chránené 160 tonovou oceľovou schránkou, tienené betónom a vodnou clonou. Loď je schopná samostatnej prevádzky bez prerušenia po dobu 4 rokov. Ľadoborec má dvojitý oceľový trup (silný miestami až 48 mm). Medzi oboma trupmi je voda, ktorú možno vďaka dômyselnej konštrukcii podľa potreby prečerpávať do rôznych častí trupu a tak zlepšiť ľadoborné schopnosti lode. K rovnakému účelu slúžia tiež trysky umiestnené v trupe lode 9 m pod vodou, ktoré vháňajú pod ľad horúcu vodu.
Kajuty: vlastné sociálne zariadenie, posteľ, stôl, TV, sušič vlasov. Všetky kajuty majú okná.
Spoločné priestory: reštaurácia (voľný zasadací poriadok), prednášková sála / klubovňa, knižnica, bar Victory, salónik, fitness centrum, 2 sauny, bazén, ošetrovňa, masážny salónik. Lodný mostík je prístupný takmer počas celej plavby, k pozorovaniu scenérií sa hodia aj rozsiahle vonkajšie otvorené paluby.
Technické parametre lode: dĺžka 159,6 m, šírka 30 m, ponor 11,08 m, výtlak 25 840 t.
Pohon: 2 atómové reaktory o výkone 227,6 MW poháňajúce turbíny o sile 75.000 ks, max. plavebná rýchlosť 21,4 uzlov.
Posádka: 140 osôb.
Cestujúci: 128 osôb.
Klasifikácia ľadoborca: Arktída.

Obsah ceny

Základná cena zahŕňa

leteckú dopravu Praha – Murmansk – Praha (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)

1x nocľah v Murmansku v hoteli 4* s raňajkami

11x nocľah na lodi v kajute Twin Standard s plnou penziou

cestovné poistenie (len termín 7.7.2019 - 19.7.2019)

českého sprievodcu (len termín 7.7.2019 - 19.7.2019)

čaj, káva, kakao a voda po celý deň

všetky výlety na pevninu, výlety člnmi zodiac a helikoptérou

skúseného arktického sprievodcu, ktorý povedie prednášky a výlety

zapožičanie vodotesnej expedičnej obuvi

nepremokavú expedičnú bundu (zostane účastníkom)

podrobné informačné materiály pred odletom, arktickú príručku

expedičný denník a fotoalbum na DVD

krytie výdavkov pri záchrannej akcii do 100.000 EUR (len dni na ľadoborci)

vízum do Ruska

transfery

Základná cena nezahŕňa

letiskové taxy 389,- EUR
prepitné pre personál ľadoborca
cestovné poisteniePoznámka: ČESKÝ SPRIEVODCA - pri minimálnom počte 8 účastníkov zájazdu.Zmena programu vyhradená. Termíny:07.07.2019 – 19.07.2019* . . . 24.579,– EUR v kajute Twin Standard
18.07.2019 – 30.07.2019 . . . . 24.579,– EUR v kajute Twin Standard
29.07.2019 – 10.08.2019 . . . . 24.579,– EUR v kajute Twin Standard* Termín so sprievodcom.Príplatok za Mini Suite . . . . . . 2.309,– EUR/osoba
Príplatok za Junior Suite . . . . . 8.079,– EUR/osoba
Príplatok za Grand Suite . . . . . 8.849,– EUR/osoba
Príplatok za Victory Suite . . . 11.539,– EUR/osoba
Príplatok za Arktika Suite. . . . 12.309,– EUR/osobaNA TENTO ZÁJAZD SA NEVZŤAHUJÚ ŽIADNE ĎALŠIE ZĽAVY.

Informácie o zájazde

Tento zájazd je poistený pre prípad úpadku cestovnej kancelárie. Kategória hotela a informácie o zájazde sú uvedené podľa popisu usporiadajúcej cestovnej kancelárie. Doklady o poistení jednotlivých cestovných kancelárií nájdete tu. Organizovanie tohto zájazdu sa riadi obchodnými podmienkami cestovnej kancelárie Eso travel, ktorá zájazd organizuje.

  • Lokalita podľa CK: Podľa popisu
  • Miesto podľa CK: Murmansk