Egypt a jeho podmorský život - raj pre šnorchlovanie

Chystáte sa na dovolenku do Egypta? Potom rozhodne pribaľte potápačské okuliare, šnorchel a plutvy! A ak nemáte svoje, požičiate si vybavenie aj na mieste. Pohľad pod hladinu Červeného mora by ste si totiž rozhodne nemali nechať ujsť.

Egypt má skrátka skvelé podmienky na šnorchlovanie a potápanie. V spojení s možnosťou vyraziť sem po celý rok, navyše za veľmi priaznivú cenu, je tak ideálnou destináciou pre zoznámenie sa s krásami podmorského života. Na väčšine pláží stačí iba vliezť do vody a pozrieť sa pod hladinu… Wow! Razom ste ako v obrovskom a nádhernom akváriu plnom pestrých farieb a tvarov.

Ale keď si budete tú nádheru užívať, myslite na to, že koralový útes a život s ním spojený sú veľmi krehkým ekosystémom, ktorý treba chrániť. Dodržujte preto všetky pravidlá či pokyny. Nešliapte po koraloch, neodlamujte si kúsky ako suveníry, nedotýkajte sa ich. Snažme sa zachovať túto krásu aj pre budúcnosť.

Aby sme vás trochu nalákali, uvádzame tu niekoľko živočíchov, ktoré môžete v Egypte zahliadnuť počas plávania okolo koralového útesu.

Klipky

Klipy sú menšie rybky dosahujúce veľkosť 10-20 cm. Bežne môžete vidieť asi 10 rôznych druhov. Majú sploštené telo a sú krásne farebné, najčastejšie s odtieňmi žltej, červenej, oranžovej i modrej, v kombinácii s čiernou a bielou. Často sa vyskytujú v kŕdľoch či menších skupinkách a rady sa pohybujú pri pobreží.

Klipka pološkrabošková

Ploskozubci

Tiež sa ním hovorí papagájovité ryby, pretože ich ústa so silnými zubami naozaj pripomínajú zobák papagája. Najčastejšie dosahujú veľkosť 30-60 cm a môžete ich zahliadnuť niekoľko druhov. Ale nebojte sa, nie je to nebezpečná ryba. Zuby má na okusovanie rias z povrchu koralov, skál či lodných vrakov. Občas môžete pod vodou doslova začuť ich chrúmanie.

Ploskozubec - papagájová ryba

Perutýni

Perutýni sú nádherné a elegantné dravé ryby. Zapôsobí na vás hnedými až červenými, prípadne bielymi a čiernymi pruhmi, výraznými plutvami a ostňami. Mladí jedinci majú tiež nad očami krásne a pestrá tykadlá. Avšak nenechajte sa zmiasť ich krásou, sú to totiž jedovatí tvorovia a bodnutie ich ostňom je veľmi bolestivé. Ryba na vás však len tak nezaútočí, pokiaľ ju budete pozorovať z diaľky, nie je sa čoho báť.

Perutýn

Klauni

Klauni, spoločne s príbuznými sapínmi a komorníkmi, sú snáď najčastejšími obyvateľmi Červeného mora. Sú to drobné rybky s veľkosťou len 5-10 cm. Žijú väčšinou v úzkej symbióze so sasankami. Asi najznámejším zástupcom je Klaun očkatý, preslávený filmom Hľadá sa Nemo. Častejšie však v Egypte zahliadnete veľmi podobného Klauna dvojpruhého, ktorý vás zaujme svojou žltooranžovou farbou a dvoma bieločiernymi pruhmi.

Klaun dvojpruhý

Štvorzubci

Veľmi zaujímavé ryby, ktorých meno im dali ich štyri zuby slúžiace na drvenie schránok kôrovcov a mäkkýšov, ktorí sú ich potravou. Inak sú to vcelku lenivé ryby, ale pri plávaní dokážu neuveriteľne manévrovať, otáčať sa na mieste, či cúvať. A nielen to. Tiež sa dokážu nafúknuť až na trojnásobok svojej veľkosti. Ich mäso a vnútorné orgány sú však jedovaté. Napriek tomu je v Japonsku táto ryba, známa ako fugu, považovaná za delikatesu. Musí byť však správne pripravená špeciálne vyškolenými kuchármi.

Štvorzubec

Delfíny

Delfíny patria medzi najinteligentnejšie tvory na našej planéte a sú tiež dobre známi svojimi akrobatickými kúskami. Najčastejšie sa s nimi môžete stretnúť v okolí Hurghady, kde sa tiež organizujú výlety za ich pozorovaním.

Delfíny

Morské korytnačky

Morské korytnačky sú jedny z najstarších žijúcich tvorov na Zemi a stretnutie s nimi je úchvatným zážitkom. Sú to oceánski cestovatelia s výbornými navigačnými schopnosťami. Patrí však aj medzi ohrozené druhy. V Egypte ich môžete stretnúť niekoľko druhov z čeľade Karetovití. V Hurghade ich uvidíte napr. pri výlete na ostrov Giftun.

Morská korytnačka

Sasanky

Sasanky sú bezstavovce živočíchy rôznych farieb, tvarov a veľkostí. Sú príbuzné koralom a medúzam. Poskytujú ochranu a úkryt malým rybkám a organizmom, ktoré sa starajú o zdravie koralových útesov. Hoci sa to nezdá, sú to dravé živočíchy, ktorí pri dotyku okamžite vystrelia vlákno s jedom. Nedotýkajte sa ich nielen kvôli sebe, ale aj aby ste chránili sasanky samotné. Najčastejšie zahliadnete sasanku štvorfarebnú v mnohých rôznych odtieňoch.

Sasanka

Koraly

V Červenom mori nájdete množstvo druhov rôznych koralov. Napríklad guľovité koraly pripomínajúce mozog, ktoré ožívajú hlavne v noci, kedy chápadielky lovia planktón, ale tiež bojujú medzi sebou. Koral favia má v sebe tiež fluorescenčné látky a pokiaľ ho ožiaríte ultrafialovým svetlom, začne vyžarovať krásne farby.

Koral