Dovolenka Kréta Grécko

Dovolenka na Kréte, to je vaše brána do gréckeho sveta histórie, romantiky a poznávania. Kde inde môžete mať bližšie ku gréckej mytológii, ak nie v údajnom rodisku vládcu bohov Dia. Kréta je najväčším gréckym ostrovom, ktorý na svojom území ukrýva nespočet prírodných aj kultúrnych krás. Obmývá ju čisté priezračné more.


Kréta

  • štát: Grécko
  • mena: 1 Euro (€)
  • časový rozdiel oproti Slovenskej republike: + 1 hodina

Kréta je najväčší grécky ostrov a dokonca piaty najväčší ostrov v celom Stredozemnom mori. Plus je to jedno z najtajomnejších miest Európy. V gréckej mytológii je tento ostrov považovaný za miesto zrodenia Dia, boha, ktorý vládne celému Olympu. Na miestach dnešných ruin paláca Knóssos bolo údajne v dávnych dobách i kráľovstvo Minóovo s legendárnym labyrintom. A odtiaľ pochádza aj legenda o Minotaurovi a Ariadne.

Dovolenka Kréta

Kréta láka turistov predovšetkým svojou polohou - je to krásny slnečný ostrov v Stredozemnom mori. Býva tu priemerne 300 slnečných dní v roku a je tak ideálnym letoviskom na dovolenku pri mori. Na Kréte si užijete nielen odpočinok na niektorej z nádherných pláží, ale taktiež celý rad ďalších radovánok, ktoré sú pre Grécko typické. Môžete sa tešiť na vynikajúcu grécku kuchyňu, kúzelnú prírodu a množstvo archeologických pamiatok z dôb antiky.

Najkrajšie letoviská

Kréta sa delí na štyri regionálne časti

Chania je najromantickejšou oblasťou ostrova ležiacou v západnej časti. Právom si získala priezvisko “Benátky východu”. Prístav Chania i architektúra v celej oblasti totiž navodzujú dojem tohoto talianskeho mesta. Navštíviť tu môžete napríklad najdlhšiu európsku tiesňavu Samaria. Turisticky najobľúbenejšie oblasti sú Agia Marina a Platanias.

Rethymno je turisticky najnavštevovanejšia časť Kréty a pokrýva západo-strednú oblasť. Rovnomenný prístav v tejto časti ostrova je postavený v benátskom slohu a navštíviť tu môžete krásnu benátsku citadelu Fortezza. Jedno z najnavštevovanejších letovísk je oblasť Bali a hotel Kathrin Beach.

Heraklion zaberá východo-strednú časť ostrova a leží na ňom aj rovnomenné hlavné mesto celej Kréty. V meste Gortyn si môžete pozrieť prvý európsky zákonník vytesaný do kameňa a iné archeologické pamiatky. Nájdete tu aj ruiny najvýznamnejšieho paláca minojskej kultúry, Knóssosu. Prvotriedne ubytovanie vrátane all inclusive ponúk nájdete v hoteli Blue Sky Beach.

Lasithi zaberá východnú časť ostrova a nachádzajú sa na ňom najvýznamnejšie pozostatky minojskej kultúry a bývalých antických miest Itanos a Oulos. Na najvýchodnejšom cípe nájdete pláž Vai, jedinú palmovú pláž ostrova. Ak si chcete užiť nezabudnuteľnú dovolenku pri mori, ubytujte sa v prvotriednych hoteloch Petra Mare alebo Kakkos Bay.