Lyžovanie Les 4 Vallées, Švajčiarsko

Najlepšia lyžiarska oblasť Švajčiarska. Na juhozápade krajiny, v kantóne Wallis, nájdete domov zimných športov. Hlavnou prednosťou je až 300 slnečných dní ročne. Keď už slnko nesvieti, príroda sa stará o novú snehovú perinu. Za pekného počasia uvidíte až na Matterhorn, nahliadnuť môžete aj do stredísk neďalekého Francúzska.

Les 4 Vallées

Les 4 Vallées má vďaka svojej polohe na západe Švajčiarska povesť TOP svetovej lyžiarskej oblasti. Svetová špička európskeho lyžovania sa nachádza vo Francúzsku a rovnako na západe Švajčiarska, ktoré už je tiež viacmenej francúzske. Kantón Wallis disponuje až 70 lyžiarskymi strediskami.

Svetové stredisko

Oblasť vznikla prepojením stredísk Veysonnaz, Thyon, Nendaz, Siviez, La Tzoumaz, Verbier a Bruson. Jedná sa o najlepšie prepojenú švajčiarsku ski oblasť vôbec. V Les 4 Vallées sa lyžuje až do výšky 3 330 m n. m. na vrchol najvyššej hory Mont-Fort.

V súčte je k dispozícii viac ako 400 km zjazdoviek všetkých obtiažností. Okrem prestížnych červených a čiernych zjazdoviek si na svoje prídu aj modrí začiatočníci. Veysonnaz je častým dejiskom pretekov Svetového pohára v lyžovaní a snowboardingu mužov i žien.

V oblasti má prednosť zjazdové lyžovanie pred bežkami. Aj tak si môžete vyskúšať stopu v areáloch Verbier, Nendaz a Veysonnaz. Výzvou pre skutočných freeriderov je trasa pretekov Swatch Xtreme Verbier. Ďalšie možnosti a služby sú skialpinizmus, nočné lyžovanie, zjazd na lyžiach s fakľami, heliskiing, paragliding, sauna, posilňovňa, plavecký bazén, zimný golf, reštaurácie, diskotéky a ďalšie.

Cesta do strediska

Doprava do Les 4 Vallées je dlhšia. Zo všetkých kútov našej krajiny je najlepšie vydať sa na Viedeň, Linz, Mníchov, Bregenz, Zürich, Bern a Martigny. Z väčšiny územia našej krajiny je to do Les 4 Valées viac ako 1 100 km a 11 hodín cesty.

výhody
  • prestížna lyžiarska adresa
  • luxusné služby
  • unikátne prepojenie stredísk
  • viac ako 400 km zjazdoviek na jeden skipas
nevýhody
  • niektoré spoje zjazdoviek náročné a dlhé
  • dlhé cestovanie zo Slovenska
  • na okrajoch sezóny horšie podmienky

Zjazdovky

107 km202 km103 km
Celková dĺžka: 412 km
Celk. prevýšenie: 2 509 m
Zasnežovaných: 80 %
Nočné lyžovanie: Áno
Free ride: Áno
Snowpark: Áno
Vhodné pre rodiny: Áno
Detský park: Áno
Sánkarská dráha: Áno

Lanovky

32
17
18
Najvyšší bod lanovky: 3 330 m n. m.
Najnižší bod lanovky: 821 m n. m.
Celková kapacita: 150 000 osôb / h

Lyžovanie Švajčiarsko

Lyžiarsky potenciál menom švajčiarske Alpy. Vysoké hory sú na 60 % územia krajiny. Ponuka zájazdov je bohatá a vyrovná sa tej do Talianska alebo Rakúska. Skúste zmenu a pravý luxus. Návšteva Švajčiarska je zážitok. Na hrebeňoch švajčiarskych Álp sa nachádza najvyššia koncentrácia ľadovcov v kontinentálnej Európe. Tají, preto si ich ešte pozrite naživo. Najobľúbenejšie ciele vo Švajčiarsku sú Zermatt, St. Moritz / Engadin, Les 4 Vallées, Davos / Klosters.

Najobľúbenejšie lyžiarske regióny