Dovolenka Grécko

Vydajte sa s nami na úžasnú dovolenku do Grécka. Čakajú vás príjemné chvíle na kamienkových a piesočnatých plážach a môžete poodhaliť bohatú grécku históriu. Predovšetkým grécke ostrovy sú medzi našimi turistami obľúbené. Atmosféra miestnych taverien je jedinečná, nechajte sa inšpirovať lokálnou kuchyňou.

+ Ďalšie lokality Grécko
4 060 zájazdov | Radiť podľa:  Odporúčanie

Grécko

 • hlavné mesto: Atény
 • mena: 1 euro (€)
 • časový rozdiel oproti Slovenskej republike: + 1 hodina

Dovolenka Grécko

Pamiatky a architektúra

Grécko je kolískou západnej civilizácie. Starovekí Gréci priniesli Európe olympijské hry, základné matematické princípy, umenie a filozofiu. Veľká časť vtedajšieho umenia a architektúry sa zachovala dodnes a tieto historické skvosty si môžete pozrieť na vlastné oči.

Hlavné mesto Grécka Atény láka turistov predovšetkým štvrťou Plaka, kde sa nachádza väčšina antických pamiatok. Nájdete tu Dionýsovo divadlo, Olympiu alebo Héfaistov chrám. V starom gréckom prístave Rhodos kedysi býval jeden zo starovekých divov sveta, Rhodský kolos. Ďalším turisticky obľúbeným miestom sú Delfy, archeologický areál pri rovnomenej obci, kde v staroveku bývala veštiareň boha Apollóna. Oblasťou plnou pozostatkov antickej kultúry je aj ostrov Kréta.

Dovolenka pri mori

Idylka s tyrkysovým morom, čistými plážami a ikonicky bielymi domčekmi osadenými po pobreží. Dovolenka pri mori v Grécku, to sú prevažne piesočnaté alebo kamienkové pláže a more s teplotou v letných mesiacoch okolo 23°C. Práve preto patrí Grécko medzi najobľúbenejšie turistické destinácie. Z jednej pätiny je tvorené ostrovmi a dĺžka jeho brehov presahuje 13 tisíc km. Grécko ale nie sú iba pláže. Veľkú časť krajiny tvoria kopce, lesy, olivové háje a vinohrady. Dovolenka v Grécku je tak ideálnou voľbou pre každého. Grécko si môžete lacno užiť autom, autobusom, letecky a so zájazdmi all inclusive.

Grécke ostrovy

Gréckych ostrovov a ostrovčekov je údajne okolo 2 000, z toho však iba 166 je obývaných. Už od staroveku sa delia na štyri súostrovia: Kyklady v Egejskom mori, Sporady, Dodekanézy a Jónske ostrovy pri západnom pobreží. Potom sú tu ešte samostatné veľké grécke ostrovy ako napríklad Kréta alebo Evia. Medzi najkrajšie ostrovy patria:

Kréta je najväčší grécky ostrov opradený bájami a mýtmi. Severné pobrežie je posiate mestami, zatiaľ čo južná Kréta je hornatejšia. V každej časti narazíte na pozostatky antickej kultúry iba kúsok od prvotriednych hotelov a rezortov.

Korfu patrí medzi ostrovy v Jónskom mori a nájdete tu vysoké hory aj nádherné pláže. Je jedným z najkrajších ostrovov Grécka a právom sa mu hovorí “smaragd Stredomoria”.

Kos je jedným z menších gréckych ostrovov. Je bohatý na prírodné krásy, pamiatky a iné turistické atrakcie. V hlavnom meste je mnoho architektonických pamiatok a na pobreží nájdete plážovú idylku.

Rhodos patrí k najslnečnejším oblastiam Európy s letnými teplotami až okolo 40°C. Obdivovať tu môžete Údolie motýľov a zrúcaniny johanitských hradov.

Zakynthos je podľa niektorých najzelenší z gréckych ostrovov a charakterizuje ho tyrkysové more s piesočnatými plážami. Najznámejšia je zátoka Navagio s vrakom stroskotanej pašeráckej lode. K ďalším lákadlám ostrova patrí kláštor Anafonitrias, Modré jaskyne a mnoho antických pamiatok.

Chalkidiki je polostrov juhovýchodne od Solúna, ktorý je plný bielych pláží. Tvoria ho výbežky pripomínajúce prsty. Jeden z nich, východný Athos, je vyhradený iba pre mníchov a ženy tam prístup nemajú povolený. Avšak ani muži sa tam len tak ľahko nedostanú - návštevu mníšskeho štátu musí dopredu povoliť ministerstvo zahraničných vecí.

Grécko v detailoch

Grécka kuchyňa

Gréci sú pohostinný národ, ktorý vie oceniť siestu a dobré jedlo. Okrem dokonalých pláží je preto jedným z hlavných lákadiel tejto krajiny miestna kuchyňa. Vďaka veľkému množstvu čerstvých surovín, korenia a olivového oleja je nielen chutná, ale aj zdravá. Z najznámejších špecialít môžete v Grécku ochutnať čerstvo vylovené ryby, gyros, musaku – nákyp zo zemiakov, zeleniny a mäsa a omáčku tzatziki z gréckeho jogurtu. Pochutnajte si aj na Retsine, ľahkom aromatickom víne. A pred jedlom si ako aperitív doprajte anýzový likér Ouzo alebo pálenku Raki.

Každodenný režim je tu o poznanie pomalší, než na aký sme zvyknutí u nás. Gréci uctievajú popoludňajšiu siestu, obedujú okolo tretej hodiny a večera začína po deviatej hodine.

Gréčtina

Oficiálnym jazykom krajiny je gréčtina. Grécka abeceda sa výrazne liší od tej našej. Vo všetkých turistických destináciách sa však dohovoríte niektorým zo svetových jazykov. Informačné tabule s gréckymi názvami bývajú zvyčajne napísané aj latinkou. A nenechajte sa pomýliť, grécke “ne” v skutočnosti znamená naše “ano” a pokiaľ chcete vyjadriť nesúhlas, použijte slovo “ochi”.

Základná slovná zásoba

Dobrý deň - Kaliméra
Dobrý večer - Kalispéra
Ahoj - Jáso
Dovidenia - Ádio
Prosím - Parakaló
Ďakujem - Efcharistó
Pardon -Signómi
Nerozumiem - Den katalavéno
Dobre - Kala
Dobrú chuť - Kali orexi
Na zdravie - Jámas 

Miestne poplatky

Od roku 2018 je v Grécku zavedená pobytová taxa, ktorá sa od roku 2024 mení na klimatickú taxu. Platba prebieha priamo na recepcii hotela v deň príchodu a jej výška je podľa oficiálnej kategórie (počtu hviezdičiek) hotela nasledujúce:

Marec až október:

 • 1,50 € za izbu a noc pre 1-2 hviezdičkové hotely
 • 3,00 € za izbu a noc pre 3 hviezdičkové hotely
 • 7,00 € za izbu a noc pre 4 hviezdičkové hotely
 • 10,00 € za izbu a noc pre 5 hviezdičkové hotely
 • 1,50 € za noc v štúdiách a apartmánoch všetkých kategórií

November až február:

 • 0,50 € za izbu a noc pre 1-2 hviezdičkové hotely
 • 1,50 € za izbu a noc pre 3 hviezdičkové hotely
 • 3,00 € za izbu a noc pre 4 hviezdičkové hotely
 • 4,00 € za izbu a noc pre 5 hviezdičkové hotely
 • 0,50 € za noc v štúdiách a apartmánoch všetkých kategórií
Len last minute
Doprava Doprava
Cena za osobu Cena za osobu
od {{tss.temp.cenaMin | currency: z18n.currencySymbol_default():0}}  Na cene nezáleží  do {{tss.temp.cenaMax | currency: z18n.currencySymbol_default():0}}
Stravovanie Stravovanie
Dĺžka zájazdu Dĺžka zájazdu
Úroveň hotela Úroveň hotela
Typ zájazdu Typ zájazdu
Vzdialenosť od pláže Vzdialenosť od pláže
Priamo pri pláži Do {{tss.temp.mOdPlazeMax| number:0}} m od pláže Na vzdialenosti od pláže nezáleží
Typ pláže Typ pláže
Číslo zájazdu Číslo zájazdu
Akcia Akcia
Obsahuje text Obsahuje text

Krajina:

Zrušiť

Oblasť:

Typ ponuky:

Doprava:

Stravovanie:

Dĺžka zájazdu:

Úroveň hotela:

Typ zájazdu:

Kdy vyrazit: