Kapverdy

Kapverdy sú súostrovím 10 väčších a niekoľkých menších ostrovčekov v tropickej oblasti Atlantického oceánu približne 500 kilometrov od západného pobrežia Afriky. Všetky ostrovy sú sopečného pôvodu a napriek tomu sú veľmi rôznorodé. Ostrovy Sal, Boa VistaMaio sú skôr bez vegetácie, rovinaté, ale s prekrásnymi plážami. Ostatné ostrovy sú skalnaté a divokejšie. Kapverdské ostrovy majú exotický charakter a ponúkajú celoročne slnečné počasie.

Čo je dobré vidieť na Kapverdách? 5 top tipov

  1. Pláže na ostrove Boa Vista ponúkajú jemný piesok, ktorý v kombinácii s priezračnými vodami Atlantik robí z tejto lokality perfektné miesto na oddych aj vodné športy. Za najkrajšiu z pláží je považovaná Pláž Santa Monica, ktorá dokonca podľa mnohých hodnotení patrí medzi najkrajšie pláže sveta.
  2. Ostrov Santo Antão je najhornatejším a najzelenším ostrovom Kapverd, čo z neho robí raj pre milovníkov pešej turistiky. Horské túry tu zahŕňajú putovanie dramatickými kaňonmi a stúpanie k sopečným vrcholom.
  3. Najvyšší vrchol súostrovia nájdete na ostrovčeku Fogo. Pico Do Fogo sa týči do výšky 2 829 metrov nad morom a na jeho vrchole nájdete kráter stále aktívnej sopky.
  4. Historické mesto Cidade Velha je zapísané na zozname UNESCO, leží na ostrove Santiago a stalo sa úplne prvým mestom založeným Európanmi v trópoch, a to v roku 1462.
  5. Mesto Mindelo na São Vicente leží na rovnomennom ostrove a stalo sa kultúrnym centrom súostrovia, je preslávené hudbou a karnevalom konkurujúcim tomu v Rio de Janeiro.

10 vecí, ktoré je dobré vedieť pred cestou na Kapverdy

  1. a návštevu exotického súostrovia vám bude stačiť platný cestovní pas.
  2. Miestnou menou je kapverdské escudo, ale na veľkých ostrovoch av turistických centrách si vystačíte s eurom.
  3. Kapverdy ponúkajú stabilné počasie po celý rok, charakterizuje ho sucho, horúco a vietor.
  4. Úradným jazykom je portugalčina.
  5. Kapverdy sú bezpečnou destináciou vhodnou aj pre rodiny s deťmi.
  6. Elektrické zásuvky sú rovnaké ako na Slovensku, adaptér nie je nutný
  7. Očkovanie je povinné iba pre turistov prichádzajúcich z oblastí s výskytom žltej zimnice.
  8. Transport medzi ostrovmi je možný letecky alebo trajekty.
  9. Kapverdy sú veľmi rôznorodé a záleží na vás, čo na dovolenke preferujete.
  10. Miestna kuchyňa prináša zmes portugalských, afrických a brazílskych vplyvov.

Kedy ísť na Kapverdy?

Veľa záleží na tom, čo si od svojej dovolenky sľubujete. Kapverdské ostrovy sú charakteristické teplým, suchým a veterným počasím, ale v každej časti roka prevláda niečo iné. Všeobecne sa dá povedať, že Kapverdy si môžete užiť v akomkoľvek období v roku.

Pokiaľ plánujete veľa cestovať a spoznávať, ideálnou dobou pre návštevu je určite zimné obdobie zhruba od novembra do mája, kedy na ostrovoch takmer neprší, vietor nie je taký prudký a teploty sa držia okolo 25°C. Zimné obdobie je tiež populárne medzi surfermi.

Plážovú dovolenku na Kapverdách si naopak doprajte radšej v lete od júna do septembra, kedy je tu priemerná teplota cez 29 °C a oceán dosahuje teplotu až 27 °C. V tomto čase aj na ostrovoch oveľa menej fúka.

Zostávajúci čas, teda cca od júna do októbra, je na ostrovoch trošku daždivejšie a veternejšie. Na druhú stranu výrazne klesajú počty turistov a ostrovy pôsobia oveľa autentickejším dojmom.

Ako sa hovorí na Kapverdách?

Aj keď je oficiálnym úradným jazykom Kapverdskej republiky portugalčina, väčšina obyvateľov sa dorozumieva kapverdskou kreolčinou. Bez väčších problémov sa tiež v turistických oblastiach dohovoríte anglicky.

Ktorý ostrov si vybrať?

Deväť z desiatich veľkých Kapverdských ostrovov je obývaných a každý z nich je niečím unikátny a stojí za samostatnú návštevu.

Zďaleka najnavštevovanejšie sú rovinaté ostrovy Sal a Boa Vista vhodné na kúpanie na plážach a vodné športy, čo zapríčinilo pomerne prudký turistický rozvoj. Sú tiež dôležitým hniezdiskom kariet obrovských.

Ostrov Fogo je menší, ale ponúka výstup na najvyššiu horu súostrovia.

Najzelenším a najhornatejším je ostrov Santo Antão, podľa mnohých vôbec najkrajší ostrov zo skupiny. Vhodný je k turistike a poznávaniu.

Za zmienku stojí aj ostrov São Vicente, ktorý ponúka len jedno veľké mesto Mindelo a pomerne malé množstvo stálych obyvateľov. Napriek tomu sa tu ale koná jeden z najpôsobivejších karnevalov na svete, mnohí ho považujú za druhý najväčší po onom slávnom v Riu.

Aké sú kapverdské špeciality?

Miestna kuchyňa vychádza z portugalských, afrických a brazílskych tradícií, takže je to zaujímavá zmes najrôznejších chutí, vôní a surovín. Veľa sa samozrejme využívajú ryby a morské plody, fazuľa, tropické ovocie a kukurica.

  • cachupa - národné jedlo, polievka z kukurice, batátov, fazule, zeleniny a mäsa (môže byť aj rybie), obyvatelia jednotlivých ostrovov majú svoj recept
  • pastel - vyprážané slané pečivo s tuniakom
  • lagostada - dobrota z hojne lovených langúst
  • tuniakové steaky s prílohou
  • grogue - tradičný miestny rum z cukrovej trstiny
  • pudim de leite - krémový mliečny puding z kondenzovaného mlieka a vajec preliaty karamelom

Čo si priviezť z Kapverd?

Dobrým suvenírom môže byť káva z ostrova Fogo so silnou a výraznou chuťou alebo práve vyššie spomínaný rum grogue z cukrovej trstiny. Typické sú tiež rôzne šperky zo škebličiek a korálikov. Drahé zlaté ozdoby radšej nakupujte v kamenných obchodoch, nie u pouličných predajcov.