Omán

Omán je prosperujúcou perlou Arabského polostrova s ​​rozprávkovou atmosférou orientálnej ríše. Láka turistov na nedotknuté pláže s jemným pieskom, dramatické pohoria striedané úrodnými nížinami a rozľahlé púšte s beduínskými oázami.

Táto stále ešte zabúdaná destinácia je ideálnym cieľom pre turistov túžiacich po exotickom kultúrnom zážitku, ale aj luxuse, pohodlí a pokoja. Vďaka vysokým hygienickým štandardom a extrémne nízkej kriminalite sem môžete pokojne zavítať aj s celou rodinou.

Čo je dobré vidieť v Ománe? 5 top tipov

  1. História hlavného mesta Maskat siaha až do 1. st. pred n. l., kedy slúžil ako veľmi dôležitý prístav. Dnes sa jedná o elegantnú metropolu s modernou arabskou architektúrou. Za návštevu stojí hlavne vôňami a farbami kypiace trhovisko MutrahVeľká mešita sultána Kábusa.
  2. Ďalším vyhláseným starobylým mestom je Nizwa so slávnou pevnosťou a Piatkovou mešitou.
  3. Púšť Wahiba Sands je možné navštíviť džípom a prespať v niektorom turistickom kempe. Večer si vyšliapnite na niektorú z obrovských piesočných dún pozorovať západ slnka.
  4. Pohorie Al Hajar leží na severovýchode Ománu a zasahuje aj do Spojených arabských emirátov. Turisti sa zdržujú predovšetkým v riečnych kaňonoch zvaných vádí, ktoré sú pre miestnych zdrojom vody.
  5. Naozajstným zážitkom sú panenské ománske pláže. Za všetky môžeme spomenúť pláž Al Bustan, Al Qurm alebo úplne opustenú pláž Al Fizayah.

10 vecí, ktoré je dobré pred cestou do Ománu vedieť

  1. Omán je nadmieru bezpečná krajina ideálna pre prvú návštevu Arabského polostrova.
  2. Pri vstupe je nutné mať platný pas a vízum, ktoré je možné vybaviť online alebo ho môžete získať po prílete na letisku.
  3. Miestnou menou je ománsky rial (OMR). Platobné karty sú prijímané skoro všade.
  4. Omán je tradičnou moslimskou krajinou, je dobré rešpektovať miestne zvyky a zvoliť vhodný odev.
  5. V lete sú tu pomerne extrémne teploty, lepším obdobím pre návštevu je jar, jeseň a pokojne aj zima.
  6. Vzhľadom na miestne zvyklosti bývajú mnohé obchody zatvorené v piatok a sobotu.
  7. Kvalitná zdravotná starostlivosť je dobre dostupná v Muscate a vo všetkých väčších mestách.
  8. Miestni ľudia sú neskutočne priateľskí, usmievaví a sú potešení, ak sa zaujímate o ich kultúru a zvyky.
  9. Veľkým zážitkom je prechádzka v púšti, voľte vozidlá 4x4.
  10. Neodchádzajte bez nákupu suvenírov na miestnych trhoviskách (bazároch).

Kedy ísť do Ománu?

Najlepšou dobou na návštěvu Ománu je obdobie od polovice jesene do jari, teda od októbra do mája, kedy teploty klesajú na príjemných 20–30 °C. V tomto čase zvládnete nielen plážovú dovolenku, ale aj turistiku v horách, prehliadku miest či návštevu púšte.

V letných mesiacoch sú teploty spravidla extrémne vysoké, ale na pobreží ich dokáže pocitovo znížiť príjemne osviežujúci morský vánok. Výnimkou je oblasť Salalah, kam v lete prichádza monzúnová sezóna, arabsky Khareef, ktorá celý región ochladí a naplní ho zeleňou, vlhkosťou a hmlami. Turisti v lete preto mieria práve sem.

Ako sa hovorí v Ománe?

Oficiálnym jazykom je arabčina, v turistických oblastiach ale mnoho ľudí hovorí anglicky. V niektorých oblastiach sa kvôli historickým väzbám s Východnou Afrikou hovorí aj svahilsky, migranti hovoria aj hindsky, tamilsky či bengálsky.

Kvalita ubytovania a služieb vo Ománe

Práve pohostinnosť miestnych a veľmi vysoká kvalita služieb je tým najväčším ománskym lákadlom. Miestne luxusné rezorty, butikové hotely aj tradičné kempy v púšťach určené pre turistov sú príkladom nebývalej kvality. Krajina je navyše veľmi bezpečná, čistá a medzi turistami obľúbená aj pre vysoké hygienické štandardy.

Aké sú ománske špeciality?

Ománska kuchyňa je veľmi pestrá a môže sa pochváliť najmä skvelou úpravou rýb, mäsa a netradičnými prílohami, ako je špeciálna úprava ryže alebo tradičná chlebová placka. Arabská kulinárska tradícia sa tu prelína s perzskými, indickými a tiež trochu africkými vplyvmi. Turisti s obľubou nakupujú na trhoch mäkkučké datle a voňavé korenie.

  • Sviatočné jedlo Shuwa je pripravené z jahňacieho mäsa zabaleného do banánových listov a pomaly pečeného v podzemnej peci.
  • Majboos je pokrm z ryže ochutený tradičným korením, ako je kardamón či klinček. Podáva sa spravidla s kuracím mäsom
  • Harees je kašovitý pokrm z pšenice podávaný s mäsom.
  • Ománský dezert chalva sa vyrába z cukru, medu, vajec, korenia a orechov a chutí úplne inak ako v Turecku či Grécku.
  • Výborná je tradičná káva z džezvy často podávaná so štipkou kardamónu a šafranu.

Čo si priviezť z Ománu?

Suveníry ideálne nakúpte na krásnych miestnych bazároch. Populárne sú voňavé kúsky kadidla, ktorými vonia celá krajina, elegantné strieborné šperky, ručne vyrábané lampičkykeramika, šatky a ružové parfémy. Z dobrôt siahnite po ománskych datliach či korení.