Lyžovanie Bormio / San Colombano, Taliansko

Svetoznáme Bormio často hostí Svetový pohár v alpskom lyžovaní. Nachádza sa v najsevernejšom cípe Lombardie, na konci údolia Valtellina. Najvyšší bod areálu siaha do výšky 3 012 m n. m., a Bormio je tak tretím najvyššie položeným talianskym strediskom. Takisto je súčasťou lanovkového systému Alta Valtellina, ktorým je prepojené so strediskami Livigno, Santa CaterinaSan Colombano.

Bormio / San Colombano

Bormio bolo usporiadateľom Majstrovstva sveta 2005, vďaka čomu prešlo modernizáciou infraštruktúry a tá pokračuje dodnes. Stredisko je domovom nevídaného prevýšenia svahov na jedinom vrchu, a to skoro 1 800 výškových metrov. Stúpa až do výšky 3 012 m n. m. na vrchol Cima Bianca.

Legenda športu k dispozícii všetkým

Na lyžiarov čaká 68 kilometrov zjazdoviek všetkých obtiažností, takže si vyberú začiatočníci i profesionáli. V prevahe sú červené zjazdovky (66 %), preto bude mať priemerný lyžiar skoro neobmedzené možnosti vyvádzať. Časť lyžiarskych terénov je v susednom areáli San Colombano.

Slávna zjazdovka Stelvio, ktorá patrí k najťažším zjazdom, si vybudovala za niekoľko desaťročí veľký rešpekt. Bormio je domovom lyžovania vo voľnom teréne, k dispozícii sú dokonca novo značené špecializované freeride zóny. V susednom nemenej kvalitnom San Colombanu býva prázdno.

Bormio samotné disponuje 12 kilometrov dlhou bežkárskou trasou strednej obtiažnosti, ktorá je vhodná pre klasický i korčuliarsky štýl. Ďalšie trate regiónu Bormia sú v Santa Caterine a Val di Dentru. Špecialitou sú mestské kúpele Bormio Terme so sústavami bazénov.

Cesta do strediska

Doprava do Bormia patrí k náročnejším. Keďže sú horské priesmyky v zime uzavreté, môžete sa vydať cez Zernez a Livigno smerom od Innsbrucku, alebo obchádzať alpský masív z juhu cez Passo Tonale a Apricu od Bolzana. Prvý variant je rýchlejší a cesta zaberie osem a pol hodiny.

výhody
  • slávna športová legenda
  • ojedinelé prevýšenie takmer 1 800 metrov
  • bohaté služby vrátane kúpeľov
nevýhody
  • náročnejšia doprava bez diaľnic na konci trasy
  • najnižšie polohy občas s nedostatkom snehu
  • najvyššie polohy občas vyfúkané
Užitečné informace pro sezónu 2024

Zjazdovky

19 km45 km4 km
Celková dĺžka: 68 km
Celk. prevýšenie: 1 787 m
Zasnežovaných: 80 %
Nočné lyžovanie: Áno
Free ride: Áno
Snowpark: Áno
Vhodné pre rodiny: Áno
Detský park: Áno
Sánkarská dráha: Nie

Lanovky

14
8
3
Najvyšší bod lanovky: 3 012 m n. m.
Najnižší bod lanovky: 1 225 m n. m.
Celková kapacita: 28 200 osôb / h

Lyžovanie Lombardia

Lombardia je severotaliansky región s masívom talianskych Dolomitov. Ponúka viac ako 70 lyžiarskych stredísk a 110 vrcholov dosahuje výšky cez 3 000 m n. m. Hlavnú pozornosť v Lombardii priťahuje široké údolie Valtelina so strediskami Aprica, Madesimo, Chiesa in Valmalenco, Bormio / San Colombano a Santa Caterina Valfurva. Na severe regiónu leží horšie dostupné, ale kúzelné Livigno. Nezabúdame ani na svetoznáme susediace Ponte di Legno a Passo Tonale.

Najobľúbenejšie lyžiarske strediská

Lyžovanie Taliansko

Jedny z najlepších lyžiarskych terénov v Európe? Talianske alpské hrebene od francúzskych hraníc cez centrálne Dolomity až po slovinské hranice. Najpopulárnejšie sú regióny a oblasti Trentino - Alto Adige, Paganella, Dolomiti Superski a Sella Ronda. Posledné talianske zvyšky ľadovcov sú Marmolada, Passo Stelvio, Presena a Val Senales.

Najobľúbenejšie lyžiarske regióny