Lyžovanie Les 3 Vallées, Francúzsko

Naozajstným symbolom typického francúzskeho lyžovania je rozsiahla oblasť Les 3 Vallées (Les Trois Vallées). Celkom štyri prepojené strediská ponúkajú luxus a najlepšie možné zázemie pre zimné športy v Európe. Vyskúšate najvyššie položené stredisko Európy Val Thorens, alebo obdivujte voľné terény v Les Menuires. Courchevel je symbol luxusu a tradície, Méribel zase prekvapí senzačnými zjazdovkami areálu Mottaret.

Les 3 Vallées

Najväčšia a najvyhľadávanejšia kompaktná lyžiarska oblasť vo Francúzsku a možno aj Európe a svete sa volá Les 3 Vallées, a ako jej názov napovedá, rozkladá sa v troch údoliach s okolitými mohutnými Alpami a spája strediska Les Menuires, Méribel / Mottaret a Val Thorens.

Svetová lyžiarska jednotka

Súčet dĺžky upravovaných zjazdových tratí činí neuveriteľných 610 kilometrov. Systémy zjazdoviek sú prepojené, takže si túto porciu lyžovanie môžete užiť viacmenej bez vyzúvania lyží deň za dňom počas zimnej dovolenky. Najvyšší bod zjazdoviek siaha k 3 230 m n. m.

Les 3 Vallées je gigant. Väčšie sú len talianske Dolomiti Superski, ale to sú jednotlivé oddelené strediská. Náš francúzsky obor je vzájomne prepojený a obsluhuje ho okolo 150 lanoviek a vlekov. Zdroje najčastejšie uvádzajú 149 až 169, jednoducho nemáte šancu ani všetky vyskúšať.

Okolo centrálnych stredísk oblasti Les Menuires, Méribel / Mottaret a Val Thorens nájdete okolo 100 kilometrov bežeckých tratí. Známe sú trasy Courchevel / Méribel Altiport, La Combe de Caron a Le Doron. Nekonečné sú možnosti zábavy po lyžovaní.

Cesta do strediska

Pri ceste do Les 3 Vallées možno podobne ako do všetkých ostatných francúzskych stredísk zvoliť dve varianty. Najmä sa jedná o južný variant cez Rakúsko a Taliansko. Prejdete celou Pádskou nížinou. Cesta z Bratislavy trvá cez 13 hodín. Severný variant vedie cez Rakúsko, Nemecko a Švajčiarsko.

výhody
  • zrejme najrozsiahlejšia oblasť sveta
  • lyžovanie až 7 mesiacov v roku
  • nedozerné après-ski možnosti
nevýhody
  • vyššie ceny úmerné svetovej úrovni
  • výjazd do Val Thorens do 2 300 m n. m.
  • veľký záujem o ubytovacie kapacity

Zjazdovky

103 km247 km209 km51 km
Celková dĺžka: 610 km
Celk. prevýšenie: 2 610 m
Nočné lyžovanie: Áno
Free ride: Áno
Snowpark: Áno
Vhodné pre rodiny: Áno
Detský park: Áno
Sánkarská dráha: Áno

Lanovky

44
63
42
Najvyšší bod lanovky: 3 250 m n. m.
Najnižší bod lanovky: 640 m n. m.
Celková kapacita: 259 200 osôb / h

Lyžovanie Francúzske Alpy

Juhovýchod Francúzska je zasľúbený vysokým horám. Na hraniciach s Talianskom sa dokonca týči najvyššia hora Európy Mont Blanc (4 808 - 4 810 m n. m. podľa merania). Jedinečný turistický cieľ možno navštevovať po celý rok, ale až v zime sa uvedú do prevádzky slávne lyžiarske strediská, a luxusné zimné dovolenky tak ožijú naplno. Veľkými prednosťami sú vysoká nadmorská výška, dostatok snehových zrážok a pritom veľa slnečných dní (až 300 ročne), najlepšia lyžiarska infraštruktúra na svete a nevšedná tradícia športovania aj zábavy mimo zjazdovky. Spoznajte s nami čarovný svet hôr vo francúzskych Alpách.

Najobľúbenejšie lyžiarske strediská

Lyžovanie Francúzsko

Jeden z najväčších lyžiarskych luxusov na celej našej planéte hľadajte vo Francúzsku. Kvalitu miestnych terénov a krásu prostredia dokazujú filmári, ktorí sem húfne chodia natáčať nielen filmy, ale takisto aj reklamy na všetky možné značky lyží a zimnej výbavy. Staňte sa i vy hercami v rozprávkovej krajine zasnežených Álp. Francúzske strediská sú výborne prepojení regionálni obri, z ktorých vyčnievajú Alpe d'Huez, Les 3 Vallées, Les 2 Alpes, La Plagne, Chamonix-Mont Blanc, Les Arcs, Val d'Isère a ďalší.

Najobľúbenejšie lyžiarske strediská